F B C

Przetrwają najsilniejsi zjadający słabszych, którzy będą bankrutować wystawiając do sprzedaży aktywa na przecenie. Pisałem w innym miejscu, że tempo powrotu wzrostów będzie zależało w coraz większej mierze od stymulantów gospodarczych, recenzje forex brokera lexa trade jak polska tarcza antykryzysowa. Od początku 2020 roku w USA zamknięto łącznie 5 rafinerii. Poskutkowało to spadkiem mocy przerobowych o 1,1 mln baryłek dziennie. Możliwości USA spadły z 19,0 do 17,9 mln baryłek ropy dziennie.

cena baryłki ropy na świecie

Czytaj dalej Inwestor giełdowy Rakesh Jhunjhunwala, nazywany indyjskim Warrenem Buffettem, zmarł w niedzielę w wieku 62 lat. Jego majątek był szacowany na 6 miliardów dolarów. W ostatnim rankingu miliarderów Forbesa był na pozycji 438.

Czarny Piątek nafciarzy. Morawiecki pospieszył się z cięciami podatków w tarczy antyinflacyjnej?

Oto wyniki Lotto, Lotto Plus i Super Szansa z dnia 13 sierpnia 2022 roku. Czytaj dalej Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia – poinformował Tauron w sobotnim komunikacie. W związku z postojem od 6 sierpnia do 29 sierpnia 2022 roku marża pierwszego stopnia generowana przez blok będzie niższa o około 130 milionów złotych – wskazano.

cena baryłki ropy na świecie

Ceny kontraktów terminowych na ropę Brent, czyli jak rynek prognozuje ceny ropy w przyszłości. To mocne tąpnięcie po I kwartale, kiedy to rosyjska gospodarka wzrosła o 3,5 procent. “Globalna gospodarka nadal się rozwija, a wzrost popytu na ropę w tym roku ma znacznie przewyższać wzrost PKB” – dodali. Prezes Trafigura Group nie jest odosobniony w swoich prognozach.

Ropa naftowa tanieje. Ale słaby złoty winduje ceny paliw

Czytaj dalej W lipcu całkowity import ciekłego gazu LNG do Unii Europejskiej był wyższy niż ilość gazu sprowadzana przez UE rurociągami z Rosji – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Pięć największych koncernów naftowych na świecie planuje w tym roku inwestycje na sumę 81,7 mld dol. Wydaje się, że to dużo, a to tylko połowa tego, ile wydały na inwestycje w 2013 r. “Nie chodzi o to, że producenci ropy https://investorynews.com/ nie mogą wyprodukować więcej tego surowca. Niektórzy po prostu nie chcą” — oceniają eksperci Bloomberg Businessweek . — Obecnie na rynkach ropy dominują słabsze nastroje makroekonomiczne i prawdopodobnie taka sytuacja utrzyma się w krótkiej perspektywie — ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV. Cena ropy na giełdach spada, więc jest szansa na tańsze tankowanie na stacjach.

Przeczytaj koniecznie

Nikt jednak nie przewidywał, że spotęguje go pandemia koronawirusa. MAE nie podaje prognozy rocznego spadku podaży globalnej, ale krótkoterminowy spadek podaży składający się na niecałe 20 mln baryłek dziennie prawdopodobnie nie przewyższy obecnego spadku popytu sięgającego 30 mln baryłek. Być może będzie skuteczniejszą odpowiedzią na czerwcowy spadek popytu szacowany przez MAE na 15 mln baryłek, o ile koronawirus nie wpłynie na niego firma holdingowa skupiona przez nft podnosi serię 50 mln usd a przez coinelegraf mocniej od oczekiwań analityków. Tymczasem od lipca cięcia nowego porozumienia naftowego mają być obniżone do 7,6 mln baryłek dziennie, a od początku 2020 roku do 5,6 mln baryłek dziennie. Prezydent USA Donald Trump ocenił, że spadek ceny WTI jest „krótkoterminowy”, ale przyjrzy się możliwości zatrzymaniu importu ropy z Arabii Saudyjskiej. Krótko podsumował skuteczność nowego porozumienia naftowego w obliczu pandemii koronawirusa.

Może być tak w niedalekiej przyszłości, że któraś z nowych technologii stanie się bardziej popularna od ropy i tańsza, a wtedy znaczenie ropy naftowej na rynku zmaleje do minimum, a sam surowiec bardzo potanieje. Największe mocarstwa posiadają olbrzymie rezerwy ropy naftowej trzymając tym samym w szachu kraje, które ropę muszą eksportować. Wystarczy więc wrzucić na rynek część rezerw, co ma wpływ na podaż i obniżenie cen. Mała podaż gazu w Europie może podbić ceny ropy.

Będziemy taniej tankować? Ceny ropy na świecie spadają

Sam spadek cen jest korzystny dla importerów, w tym Polski, dla której udział ropy z KAS w łącznym imporcie wzrósł z 8% w pierwszej poł. Nie zrównoważy to jednak strat dla gospodarki spowodowanych pandemią, choć może ułatwić dalszą dywersyfikację dostaw. Warto zatem na koniec jeszcze raz spojrzeć na wykres MAE z prognozą zmiany zapotrzebowania na ropę w 2020 roku. Stopniowa redukcja spadku zapotrzebowania w drugiej połowie roku nastąpi, jeżeli gospodarka globalna będzie stopniowo wracać do pracy. Będzie zatem zależał od decyzji rządów o uwolnieniu gospodarki oraz stymulowania jej poprzez drukowanie pieniędzy. Wracają realia znane z czasów kryzysu ekonomicznego lat 20.

Obecnie jest ona bardzo rozlana (tzn. drożeje już praktycznie wszystko), ale gdy inflacja dopiero zaczynała rosnąć, to właśnie te kategorie notowały największe wzrosty. Ceny baryłki ropy, gazu czy CO2 prezentuje poniższy wykres autorstwa PIE. Wieczorem cena za baryłkę surowca na rynku amerykańskim uplasowała się na poziomie poniżej sto dolarów. Na rynkach coraz bardziej widoczne są obawy, że spowolnienie gospodarcze spowoduje spadek popytu na produkty naftowe.

(na dzień przed rozmowami w ramach OPEC+) OPEC zarekomendował wydłużenie cięć o 1,7 mbd do końca roku oraz ograniczenie wydobycia o dodatkowe 1,5 mbd do końca czerwca. Rosja, która była gotowa co najwyżej wydłużyć do końca czerwca cięcia ustalone w 2019 r., odebrała to jako szantaż i zerwała szczyt. W efekcie KAS i Rosja rozpoczęły rywalizację o rynki. KAS ogłosiła obniżki dla odbiorców w USA, Europie i Azji, a w ślad za nią obniżyli je inni producenci, przez co ceny ropy spadły nawet poniżej 20 dol.

Tymczasem w Chinach pojawiają się oznaki poprawy popytu na paliwa w czasie, gdy ten największy importer ropy naftowej na świecie wychodzi z blokad wprowadzonych wcześniej w ramach walki z epidemią Covid-19. Możemy się również liczyć z pewnym wzrostem cen autogazu do końca 2011 r. – jego ceny średnie z pewnością mogą przekroczyć jesienią 2,50 zł/l, co zdaje się pomału realizować wskutek przejściowych trudności rynku hurtowego. Od tego, jak szybko przywrócony zostanie normalny rytm dostaw, zależy skala zmian cen LPG na polskich stacjach. Szacunki e-petrol.pl mówią o możliwości sięgnięcia nawet poziomu 2,70 zł/l autogazu pod koniec roku 2011.

Related Post

Leave a Comment